Trening Inercyjny

Fizjoterapia
Data dodania: 28.07.2020
Komentarze: 3

Czym jest trening inercyjny?

W treningu inercyjnym przyspieszenie grawitacyjne używane w klasycznych metodach kształtowania siły zostało zastąpione przyspieszeniem generowanym przez siłę mięśni osoby ćwiczącej. Podczas pracy koncentrycznej mięśni, w ruch wprawiany jest element bezwładnościowy - tarcza inercyjna. Po przekroczeniu przez rozpędzoną masę punktu „zwrotnego” rozpoczyna się faza ekscentryczna pracy mięśni (wywołana bezwładnością wprawionego w ruch elementu inercyjnego). Bodźcowanie mięśni w tej właśnie fazie jest większe niż w innych, klasycznych metodach treningu siły, co prawdopodobnie przyczynia się do znacznego wzrostu siły mięśniowej w następstwie stosowania treningu inercyjnego.

Trening inercyjny prowadzi do:

💪 istotnego wzrostu masy i siły mięśniowej

🤜 poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej

👉 zwiększenia sztywności ścięgien

👉 usprawnienia cyklu rozciągnięcie - skurcz

🧐 wykorzystanie w fazie koncentrycznej skurczu mięśniowego energii sprężystej, zmagazynowanej w mięśniach i ścięgnach w trakcie fazy ekscentrycznej.

🤜 zmniejszenia ryzyka kontuzji u sportowców

Badania wykazują, że trening inercyjny może być skutecznie stosowany w treningu sportowym jak i w procesie rehabilitacyjnym po kontuzjach i zabiegach operacyjnych oraz jako profilaktyka.

Komentarze
Dodaj komentarz