Przezskórna elektroliza

Fizjoterapia
Data dodania: 11.06.2023
Komentarze: 3

Przezskórna elektroliza to innowacyjna metoda leczenia tendinopatii, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych terapii i chirurgii. Ta zaawansowana technika medyczna wykorzystuje mikroprąd elektryczny do stymulacji procesów gojenia tkanek i przywracania funkcji uszkodzonych ścięgien. 

Tendinopatia, znana również jako zapalenie ścięgien (tendonitis), to ogólny termin odnoszący się do różnych stanów, które dotyczą ścięgien. Nie jest to tradycyjne "zapalenie" w sensie ostrego procesu zapalnego, ale raczej stan przewlekły, wynikający z uszkodzenia lub degeneracji ścięgien.

Tendinopatia występuje najczęściej w wyniku przeciążenia, powtarzających się mikrourazów, nadmiernego obciążenia lub niewłaściwej techniki wykonywania czynności. Dotyczy to szczególnie osób, które uprawiają sporty, wykazują jednostronne obciążenie lub wykonują powtarzające się ruchy.

Przezskórna elektroliza w leczeniu tendinopatii: Skuteczność i zalety

 1. Precyzyjne leczenie: przezskórna elektroliza pozwala na dokładne i precyzyjne dostarczenie energii elektrycznej do uszkodzonego obszaru ścięgna - zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG. Dzięki temu można zlokalizować i skoncentrować działanie na dokładnym punkcie uszkodzenia, co przyspiesza proces gojenia.

 2. Stymulacja procesów regeneracyjnych:  przezskórna elektroliza wykorzystuje prąd elektryczny o odpowiednim natężeniu i czasie trwania, co prowadzi do stymulacji procesów regeneracyjnych w tkankach. To z kolei przyczynia się do wzrostu produkcji kolagenu, naprawy uszkodzeń i odbudowy ścięgien.

 3. Redukcja bólu: przezskórna elektroliza może przynieść ulgę w przypadku bólu związanego z tendinopatią. Działa poprzez zablokowanie sygnałów bólowych i stymulację uwalniania endorfin, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy komfortu pacjenta.

 4. Minimalnie inwazyjna procedura: przezskórna elektroliza jest procedurą minimalnie inwazyjną, która nie wymaga otwartego cięcia ani większych interwencji chirurgicznych. Jest to bezpieczna metoda, która minimalizuje ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji.

 5. Dostępność i skuteczność: Przezskórna elektroliza jest dostępna dla pacjentów w różnym wieku i poziomie aktywności fizycznej. Jest skutecznym sposobem leczenia różnych rodzajów tendinopatii, takich jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty zapalenie ścięgna achillesa, bark pływaka (tendinopatia m. nadgrzebieniowego), zapalenie rozcięgna podeszwowego, 

Przezskórna elektroliza  jest nowoczesną metodą leczenia tendinopatii, która oferuje skuteczne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na dolegliwości ścięgien. Dzięki precyzyjnemu dostarczaniu energii elektrycznej do uszkodzonego obszaru, stymuluje procesy regeneracyjne i przyczynia się do szybkiej poprawy zdrowia pacjenta. 

Przeciwwskazania

Przezskórna elektroliza jest stosunkowo bezpieczną metodą leczenia, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć jej zastosowanie w niektórych przypadkach. Przed przystąpieniem do terapii należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby ocenić, czy zabieg jest odpowiedni dla danego pacjenta. Oto kilka głównych przeciwwskazań do stosowania przezskórnej elektrolizy:

 1. Ciąża: Stosowanie przezskórnej elektrolizy nie jest zalecane w czasie ciąży. C

 2. Stalowe implanty i urządzenia elektroniczne: Osoby posiadające stalowe implanty, takie jak stawy, płytki czy śruby, mogą być narażone na niebezpieczne interakcje z prądem elektrycznym. Również osoby mające wszczepione urządzenia elektroniczne, takie jak rozrusznik serca czy pompy insulinowe, powinny unikać elektrolizy ze względu na możliwość zakłóceń w ich działaniu.

 3. Infekcje skórne: Przezskórna elektroliza nie powinna być przeprowadzana na obszarach skóry dotkniętych aktywnymi infekcjami. Infekcje skórne mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań i utrudnić proces gojenia.

 4. Choroby skóry: Niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, mogą wymagać ostrożności lub wykluczać. Skóra pacjenta powinna być zdrowa i pozbawiona aktywnych stanów zapalnych, aby uniknąć pogorszenia objawów.

 5. Nadwrażliwość na prąd: Osoby mające nadwrażliwość na prąd elektryczny lub historię drgawek powinny unikać przezskórnej elektrolizy. Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien poinformować specjalistę o swojej historii medycznej.

Przebieg zabiegu przezskórnej elektrolizy może różnić się w zależności od konkretnego przypadku i obszaru, który ma być leczony. Ogólnie jednak, oto opis typowego przebiegu zabiegu przezskórnej elektrolizy:

 1. Konsultacja i ocena: Na początku pacjent spotyka się z terapeutą wykonującym elektorlize. Podczas konsultacji terapeuta dokonuje oceny stanu ścięgna za pomocą USG i określa, czy elektroliza jest odpowiednią metodą leczenia. Przeprowadza się również wywiad medyczny, aby ocenić historię choroby i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

 2. Przygotowanie pacjenta: Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent jest informowany o procedurze i jej oczekiwanych rezultatach. Terapeuta może również przeprowadzić dezynfekcję obszaru skóry wokół uszkodzonego ścięgna.

 3. Wprowadzenie igły: Terapeuta wprowadza cienką igłę akupunkturową do tkanki w pobliżu uszkodzonego ścięgna. Igła jest podłączona do specjalnego urządzenia generującego mikroprąd elektryczny.

 4. Stymulacja prądem: Po wprowadzeniu igły, terapeuta stopniowo zwiększa natężenie prądu elektrycznego. Prąd o odpowiednim natężeniu jest przepuszczany przez igłę i dociera do uszkodzonego obszaru ścięgna.

 5. Odczuwanie bodźców: Podczas zabiegu pacjent może odczuwać różne bodźce, takie jak mrowienie, drętwienie lub delikatne skurcze mięśniowe. Intensywność bodźców jest dostosowywana indywidualnie do tolerancji pacjenta.

 6. Czas trwania zabiegu: Cały zabieg PSE trwa zwykle około półtorej minuty. Czas trwania zależy od obszaru i stopnia uszkodzenia ścięgna.

 7. Zakończenie i instrukcje: Po zakończeniu zabiegu terapeuta usuwa igłę i udziela pacjentowi instrukcji dotyczących dalszej opieki po zabiegu. Może to obejmować zalecenia dotyczące unikania nadmiernego obciążania uszkodzonego obszaru, wykonywania określonych ćwiczeń czy ewentualnych wizyt kontrolnych.

Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń terapeuty po zabiegu i regularnie komunikować się z nim w celu monitorowania postępów i dostosowania planu terapeutycznego. Każdy pacjent może odczuwać nieco inny przebieg i efekty zabiegu.

Zwykle wykonuje się między 4 a 6 zabiegów w serii. 

Komentarze
Dodaj komentarz