Mechaniczna kompresoterapia

Fizjoterapia
Data dodania: 11.06.2023
Komentarze: 3

Mechaniczna kompresoterapia: Skuteczne leczenie obrzęków i schorzeń układu limfatycznego

Wprowadzenie: Kompresoterapia mechaniczna jest innowacyjnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, który wykorzystuje specjalne urządzenia do aplikacji zewnętrznego ucisku na kończyny lub inne obszary ciała. Zabieg ten znalazł zastosowanie w leczeniu różnych stanów, takich jak obrzęki, zaburzenia krążenia limfatycznego czy problemy z naczyniami krwionośnymi. Kompresoterapia mechaniczna jest efektywną metodą, która przynosi ulgę pacjentom i poprawia ich jakość życia.

Jak działa kompresoterapia mechaniczna: Podczas zabiegu kompresoterapii mechanicznej pacjent jest zaopatrzony w specjalne mankiety lub poduszki pneumatyczne, które są przymocowane do urządzenia. Urządzenie generuje powtarzające się sekwencje kontrolowanego ucisku na kończyny lub inne obszary ciała. Ta kontrolowana kompresja pomaga wypchnąć nadmiar płynów, zastój limfy i poprawić krążenie. Zwiększony ucisk pomaga również zredukować obrzęki, zmniejszyć ból, wspomaga gojenie ran oraz przyspiesza procesy regeneracyjne w tkankach.

Wskazania do stosowania kompresoterapii mechanicznej: Kompresoterapia mechaniczna może być stosowana w różnych przypadkach i schorzeniach, w tym:

 1. Obrzęki: Zabieg jest skuteczną metodą leczenia obrzęków spowodowanych zastojem limfy, takich jak limfedema, pourazowe obrzęki czy obrzęki pooperacyjne. Kompresoterapia mechaniczna pomaga zredukować nagromadzone płyny i przywrócić prawidłowe krążenie.

 2. Choroby naczyń krwionośnych: Zabieg może być również stosowany w przypadku różnych chorób naczyń krwionośnych, takich jak żylaki czy owrzodzenia żylne. Kompresoterapia mechaniczna wspomaga krążenie krwi, zmniejsza zastój i przyspiesza gojenie ran.

 3. Rehabilitacja: Kompresoterapia mechaniczna jest również często stosowana w procesie rehabilitacji po operacjach ortopedycznych lub innych urazach. Pomaga w redukcji bólu, obrzęku, przyspiesza regenerację tkanek i poprawia zakres ruchu.

Korzyści z kompresoterapii mechanicznej:

 • Redukcja obrzęków i zastojów płynów
 • Poprawa krążenia limfatycznego i krwionośnego
 • Lepsze gojenie ran
 • Zmniejszenie bólu i dyskomfortu
 • Poprawa jakości życia pacjenta

Podczas stosowania mechanicznej kompresoterapii istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć lub wymagać ostrożności w przeprowadzaniu tego zabiegu. Oto kilka głównych przeciwwskazań do stosowania mechanicznej kompresoterapii:

 1. Zakrzepica żył głębokich: Osoby z aktywną zakrzepicą żył głębokich są przeciwwskazane do stosowania kompresoterapii mechanicznej. Zabieg może zwiększyć ryzyko oderwania skrzepu i powikłań związanych z układem krążenia.

 2. Zawał serca lub udar mózgu: Pacjenci, którzy niedawno przeszli zawał serca lub udar mózgu, powinni unikać stosowania mechanicznej kompresoterapii. W takich przypadkach konieczne jest unikanie nadmiernego ucisku na obszary dotknięte incydentem.

 3. Niewydolność serca: Osoby z niewydolnością serca w zaawansowanym stadium mogą mieć ograniczenia w stosowaniu mechanicznej kompresoterapii. Zabieg ten wpływa na pracę serca, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku tej choroby.

 4. Otwarte rany lub infekcje skóry: Mechaniczna kompresoterapia nie powinna być stosowana na obszarach skóry z otwartymi ranami, owrzodzeniami lub aktywnymi infekcjami. Może to zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji lub utrudnić proces gojenia.

 5. Nadwrażliwość skóry: Pacjenci z nadwrażliwością skóry lub alergiami na materiały stosowane w kompresoterapii mechanicznej powinni być ostrożni lub unikać tego rodzaju zabiegu. Może to prowadzić do podrażnień skóry, wysypki lub reakcji alergicznych.

 6. Nowotwory: W przypadku obecności nowotworów lub chorób nowotworowych, konieczne jest konsultowanie się z lekarzem w sprawie stosowania mechanicznej kompresoterapii. Niektóre typy nowotworów mogą wykluczać lub wymagać ostrożności w stosowaniu tej metody.

Komentarze
Dodaj komentarz