Osgood-Schlatter leczenie

Fizjoterapia
Data dodania: 23.03.2024
Komentarze: 3

Choroba Osgood-Schlatter: Informacje dla Pacjentów

Witaj w Gabinecie Rehabilitacji! Chcemy dostarczyć Ci informacji na temat choroby Osgood-Schlatter, abyś mógł/mogła lepiej zrozumieć tę dolegliwość.

Czym jest choroba Osgood-Schlatter?

Choroba Osgood-Schlatter to rodzaj patologii dotyczącej nieprawidłowego formowania się chrząstki wzrostu, która wpływa na obszar, gdzie więzadło rzepki przyczepia się do kości piszczelowej (goleni). Jest to częsta przyczyna bólu kolana u młodych osób, zwykle w okresie wzrostu. Jest to związane najczęściej z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, szczególnie u dzieci i młodzieży uprawiających sporty wymagające częstych skoków, biegania lub szybkich zmian kierunku.

Objawy:

 • Ból i tkliwość w obszarze pod kolanem na kości piszczelowej, szczególnie podczas aktywności fizycznej.
 • Opuchlizna w okolicy górnej części kości piszczelowej
 • Nasilenie bólu podczas schodzenia po schodach lub przy wstawaniu z siedzenia.

Przyczyny:

Choroba Osgood-Schlatter wynika z nadmiernego napięcia i stresu na ścięgnie rzepki, które przyczepia się do guzowatości kości piszczelowej. Często występuje u osób, których kości, mięśnie i ścięgna rosną szybciej niż inne części ciała, co prowadzi do nierównowagi i dodatkowego nacisku na obszar przyłączenia ścięgna rzepki do kości. 

Jak można sobie pomóc?

 • Prawidłowy dobór obciążeń treningowych Ważne jest zapewnienie sobie wystarczającej ilości odpoczynku, aby umożliwić ciału regenerację po wysiłku fizycznym. 
 • Stosowanie opasek lub stabilizatorów: Mogą one pomóc w zmniejszeniu napięcia na ścięgnie rzepki podczas aktywności fizycznej.
 • Fizjoterapia: Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mogą pomóc w zredukowaniu bólu i poprawie funkcji kolana.
 • Fizykoterapia: fala uderzeniowa, laser wysokiej energii. 
 • Leki przeciwbólowe: W przypadku silnego bólu można stosować leki przeciwbólowe zalecane przez lekarza.

Leczenie za pomocą fali uderzeniowej:

W naszym gabinecie leczymy Osgood Schlatter za pomocą fali uderzeniowej. W niektórych przypadkach leczenie za pomocą fali uderzeniowej może być skuteczną opcją dla osób cierpiących na chorobę Osgood-Schlatter. Fala uderzeniowa to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która wykorzystuje pulsujące fale dźwiękowe o wysokiej energii do stymulacji procesów naprawczych w tkankach.

W badaniu przeprowadzonym przez Speed et al. (2002) zbadano skuteczność terapii fali uderzeniowej u młodzieży z diagnozą choroby Osgood-Schlatter. Wyniki sugerują, że terapia fali uderzeniowej może być skuteczną metodą leczenia, prowadzącą do znacznego zmniejszenia bólu oraz poprawy funkcji kolana.

Jak działa terapia fali uderzeniowej w przypadku choroby Osgood-Schlatter?

 • Redukcja bólu: Fala uderzeniowa może pomóc w zmniejszeniu bólu związane z chorobą Osgood-Schlatter poprzez zmniejszenie stany zapalnego w obszarze przyłączenia więzadła rzepki.
 • Poprawa gojenia: Terapia fali uderzeniowej może również wspomagać proces gojenia poprzez stymulację krążenia krwi i aktywację procesów naprawczych w tkankach.
 • Zwiększenie elastyczności i mobilności: Regularne sesje terapii fali uderzeniowej mogą pomóc w poprawie elastyczności mięśni i ścięgien oraz zwiększeniu zakresu ruchu w obrębie chorego kolana.

Przebieg terapii:

 • Sesje terapii fali uderzeniowej są zazwyczaj wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
 • Podczas sesji pacjent może odczuć lekkie uczucie dyskomfortu lub pulsacji, ale zazwyczaj terapia jest tolerowana bez większych problemów.
 • Zazwyczaj zaleca się serię sesji terapii, zwykle od kilku do kilkunastu w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Diagnostyka za pomocą ultrasonografii (USG):

W naszym gabinecie oferujemy badanie ultrasonograficzne jako skuteczną metodę diagnostyczną w przypadku podejrzenia choroby Osgood-Schlatter. USG jest nieinwazyjną techniką obrazowania, która wykorzystuje fale dźwiękowe do generowania obrazów struktur wewnętrznych ciała. Jest to szybka i skuteczna metoda, która może pomóc w potwierdzeniu diagnozy oraz ocenie stopnia zaawansowania choroby.

Korzyści USG w diagnostyce choroby Osgood-Schlatter:

 • Wizualizacja struktur: Badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną wizualizację obszaru guzowatości kości piszczelowej i przyłączenia ścięgna rzepki, co umożliwia lekarzowi ocenę stanu zapalnego oraz ewentualnych uszkodzeń.
 • Ocena zmian zapalnych: USG pozwala na ocenę obecności zmian zapalnych w tkankach, co jest istotne w diagnozowaniu choroby Osgood-Schlatter.
 • Monitorowanie postępu leczenia: Po ustaleniu diagnozy, badania ultrasonograficzne mogą być wykorzystywane do monitorowania postępu leczenia i oceny skuteczności terapii.

 

 

 

Komentarze
Dodaj komentarz