Zespół cieśni nadgarstka

Fizjoterapia
Data dodania: 15.04.2024
Komentarze: 3

Witaj w naszym gabinecie fizjoterapii!

Zespół cieśni nadgarstka: Przewodnik dla pacjentów

Zespół cieśni nadgarstka (carpal tunel syndrome, CTS) jest schorzeniem wynikającym z ucisku na nerw pośrodkowy w okolicach nadgarstka. Może powodować ból, drętwienie i osłabienie w dłoni oraz palcach. W naszym gabinecie fizjoterapii specjalizujemy się w leczeniu tego schorzenia i chcielibyśmy zapewnić Ci informacje na temat naszego podejścia i możliwych terapii. Nasz zespół fizjoterapeutyczny zapewni Ci kompleksowe leczenie tego schorzenia, które obejmuje następujące kroki:

1. Ocena i diagnoza: Przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzimy dokładną ocenę Twojego stanu zdrowia, w tym szczegółowy wywiad medyczny oraz badanie fizyczne. Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka opiera się na objawach klinicznych oraz ewentualnych dodatkowych badaniach diagnostycznych, takich jak testy nerwowe.

2. Terapia manualna: Nasz doświadczony fizjoterapeuta wykorzystuje terapię manualną do złagodzenia bólu, poprawy zakresu ruchu i redukcji napięcia mięśniowego w okolicy nadgarstka i dłoni. Techniki terapii manualnej mogą obejmować masaż tkanek miękkich, mobilizacje stawów, techniki rozciągania oraz terapię punktów spustowych.

3. Ćwiczenia terapeutyczne: Indywidualnie dostosowany program ćwiczeń terapeutycznych jest kluczowym elementem leczenia zespołu cieśnii nadgarstka. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni, poprawę stabilności i elastyczności nadgarstka oraz zwiększenie koordynacji ruchowej. Nasz fizjoterapeuta pomoże Ci w doborze i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, uwzględniając Twoje możliwości i cele terapeutyczne.

4. Edukacja i porady dotyczące samoopieki: W ramach naszej opieki edukacyjnej będziemy udzielać Ci informacji na temat sposobów radzenia sobie z objawami zespołu cieśni nadgarstka w codziennym życiu. Porady dotyczyć mogą ergonomii pracy, modyfikacji aktywności fizycznej, technik radzenia sobie z bólem oraz możliwości redukcji napięcia i stresu.

5. Monitorowanie postępów i dostosowywanie planu terapeutycznego: Będziemy regularnie monitorować Twoje postępy podczas terapii i dostosowywać plan leczenia w miarę potrzeb. Naszym celem jest zapewnienie Ci jak najbardziej skutecznego i efektywnego leczenia, który przyniesie szybką ulgę i poprawę jakości życia.

Do głównych objawów zespołu cieśni nadgarstka należą:

1. Ból: Pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka często doświadczają bólu w nadgarstku, który może promieniować wzdłuż dłoni, kciuka, palców (wskazującego i serdecznego) lub nawet przedramienia. Ból ten może być szczególnie nasilony podczas wykonywania ruchów zginania lub prostowania nadgarstka.

2. Drętwienie i mrowienie: Ucisk na nerw środkowy może powodować uczucie drętwienia, mrowienia w obrębie dłoni, kciuka, palców lub nawet przedramienia. Te objawy mogą być szczególnie dokuczliwe podczas wykonywania powtarzających się ruchów ręką lub długotrwałego trzymania jednej pozycji.

3. Osłabienie mięśni: W zaawansowanych przypadkach zespołu cieśni nadgarstka pacjenci mogą doświadczać osłabienia mięśni dłoni, co może prowadzić do trudności w trzymaniu przedmiotów, manipulowaniu przedmiotami czy wykonywaniu precyzyjnych ruchów.

4. Trudności w wykonywaniu codziennych czynności: Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą wpływać na zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie, używanie klawiatury komputera, chwytanie przedmiotów czy przewracanie stron książki.

5. Wzmożenie objawów nocą: W wielu przypadkach pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka doświadczają nasilenia objawów podczas snu, co może prowadzić do przebudzeń nocnych z bólem, drętwieniem lub mrowieniem w dłoniach i palcach.

Innowacyjne podejście bezoperacyjnego leczenia zespołu cieśni nadgarstka za pomocą neuromodulacji:

Przezskórna neuromodulacja elektryczna (NMP), jest jedną z innowacyjnych metod stosowanych w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka. Ta terapia polega na aplikowaniu niskonatężeniowych impulsów elektrycznych za pomocą elektrod umieszczanych bezpośrednio w okolicach nerwu pośrodkowego za pomocą igły pod kontrolą USG. Oto kilka informacji na temat tej metody leczenia:

1. Zmniejszenie objawów bólowych: NMP może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z zespołem cieśni nadgarstka poprzez blokowanie przewodzenia sygnałów bólowych do mózgu oraz wyzwalanie wydzielania endorfin, naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu.

2. Poprawa krążenia i redukcja stanu zapalnego: Poprzez stymulację skóry i tkanek podskórnych, NMP może również pomóc w poprawie krążenia krwi oraz zmniejszeniu stanu zapalnego w obszarze nadgarstka, co przyczynia się do szybszej regeneracji tkanek.

3. Skuteczność w łagodzeniu objawów: Badania kliniczne wykazały, że NMP może być skuteczną metodą łagodzenia bólu i objawów zespołu cieśni nadgarstka u niektórych pacjentów, zwłaszcza w połączeniu z innymi formami terapii fizjoterapeutycznej.

4. Bezpieczeństwo i łatwość użycia: NMP jest bezpieczną i łatwą w użyciu metodą terapeutyczną, która może być stosowana w gabinecie fizjoterapii.

Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem zespołu cieśni nadgarstka za pomocą NMP skontaktuj się z nami, a nasz zespół specjalistów pomoże Ci w ustaleniu odpowiedniego planu terapeutycznego.

 

 

Komentarze
Dodaj komentarz