Pas do podnoszenia ciężarów potrzebny czy nie?

Trening
Data dodania: 01.03.2018
Komentarze: 3

Podejrzewam, że nie raz zadawaliście sobie pytanie czy używać pasa w trakcie ćwiczeń czy nie? Oczywiście mam na myśli użycie go w trakcie ćwiczeń z wolnym ciężarem tj. martwy ciąg, przysiad, wyciskanie żołnierskie itp. W ćwiczeniach nie obciążających kręgosłupa i nie angażujących w dużym stopniu mięśni ,,gorsetu centralnego,, jest jasne, że użycie pasa jest bezzasadne.

Pas do podnoszenia ciężarów został stworzony z myślą o prewencji bólów dolnego odcinka kręgosłupa dla osób wykonujących ciężką prace fizyczną lub ćwiczenia siłowe z użyciem wolnych ciężarów. Poprzez liczne badania udowodniono, że pas wspiera i stabilizuję kręgosłup. Dodatkowo wpływa na wewnątrz brzuszne ciśnienie (IAP), które odpowiedzialne jest za redukcję sił kompresyjnych oddziaływających na kręgosłup [1]. Co więcej w badaniach N. D. Bourne and T. Reilly udowodniono, że trening z użyciem pasa powoduję mniejsze kurczenie się (shrinkage phenomen) krążków międzykręgowych spowodowanych treningiem siłowym w stosunku do ćwiczeń bez pasa. Różnica ta w grupie badawczej wynosiła średnio około 0,72 mm.

W badaniach nad efektywnością użycia pasa w trakcie wykonywania przysiadu Jeffrey E. Lander, R. Leslie Simonton, and Joel K. F Giacobbe wykazali, że średnio siły kompresyjne działające na kręgosłup w trakcie przysiadu bez użycia pasa były o 2,8 – 6,5% większe w porównaniu z próbą wykonaną z pasem. Dodatkowo siła mięśni pleców była o 2,6 - 5% większa, mięśnia prostego brzucha o 8,3-23,5% większa, mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha o 13,4-44,2% większa i prostownika grzbietu 11,6 – 22,9% większa w grupie bez użycia pasa. Poprzez powyższe wyniki badań możemy przyjąć, że użycie pasa niejako zmniejsza zaangażowanie wymienionych mięśni tak więc, jeżeli dodatkowym celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa należy ćwiczyć bez użycia pasa.

Przyjęto zasadność używania pasa w trakcie ćwiczeń od 80% ciężaru maksymalnego w szczególności u osób z historią bólową kręgosłupa lub jego kontuzji.

Należy pamiętać o prawidłowym zapięciu pasa (lokalizacja, spięcie), oddechu w trakcie wykonywania powtórzenia oraz poluzowaniu pasa w przerwach między seriami.

1. Effect of a weightlifting belt on spinal shrinkage N. D. Bourne and T. Reill BrJ Sp Med 1991; 25(4)

2. Medicine and Science in Sports and Exercise Vol. 22 No. 1 The effectiveness of weight-belt during the squat exercise Jeffrey E. Lander, R. Leslie Simonton, and Joel K. F Giacobbe

Komentarze
Dodaj komentarz